Najelpsza Książka 2020

Data Publikacji:
4 Styczeń, 2021
Czas czytania:
30 minut
Autorka:
Gabriela Gradys

Szkoła Bohaterek i Bohaterów

Ocena
Ocena Ogolna
(5)
Przystepnosc Czytania
(5)
Wartosc Praktyczna
(5)
Wiarygodnosc Autora
(5)
Wiedza Psychologiczna
(5)
Wprowadzenie

Muszę Wam się do czegoś przyznać. Ten post jest pierwszym, który napisałam dwa razy. Pierwszy całkowicie usunęłam i zaczęłam pisać jeszcze raz. Dlaczego? Szkoła Bohaterek i Bohaterów jest dla mnie naprawdę wyjątkowa. Odkładałam napisanie tej recenzji przez dwa miesiące, bo bałam się, że nie uda mi się oddać tego, jakie wywarła na mnie wrażenie. Za pierwszym razem się nie udało. Przeczytałam to, co napisałam i poczułam… nic. Nie udało mi się drgnąć tej struny, która zadźwięczała we mnie podczas czytania tej książki, więc próbuję jeszcze raz i tym razem opowiem Wam prawdę – surową i szczerą. 

Pierwsze Wrażenie

Ja ją pokochałam. Doceniam jej wartość i wsparcie, jakie niesie do tego stopnia, że wykupiłam jej 10 egzemplarzy i rozdałam pod choinki wszystkim tym, których cenię i którym życzę dobrze. Podziwiam Przemka za jego pracę i podejście do nauczania i psychologii do tego stopnia, że kiedy w pierwszy dzień świąt dostałam pytanie: “Jeśli mogłabyś wybrać kogokolwiek, z kim z żyjących ludzi poszłabyś na kolację?”, od razu podałam Staronia. Chciałabym mu pogratulować, zadać pytania, które obudziły się we mnie po przeczytaniu tej lektury i usłyszeć równie mądre i szczere odpowiedzi, co w książce. Ta recenzja ma być formą doceniania tego dzieła.  Chciałbym o nim mówić tak głośno, żeby jak najwięcej ludzi usłyszało, kupiło/wypożyczyło/dostało tę książkę i pokochało tak, jak ja.

Czytałam lekcja po lekcji z myślą “Gdyby tylko takie treści zawierała podstawa programowa”. Gdybym sama miała określać, jaki to był gatunek książki, to powiedziałabym, że to jedyny na rynku podręcznik do “Przygotowania do życia w rodzinie ogóle”. Kartka po kartce serce napełnia się wiedzą, ciepłem, wiarą i przede wszystkim nadzieją, ale też tym niesamowicie potrzebnym uczuciem ulgi, które niesie ze sobą świadomość “Nie jestem jedyny. Nie tylko ja tak mam”. To powinna być lektura obowiązkowa.

Dla kogo jest ta książka?

Dla każdego, kto kocha, smuci się, złości, czuje radość, strach, zwątpienie – słowem dla każdego, kto ma serce i chce je odrobinę użyźnić. Wyobraźmy sobie, że każdy człowiek jest jak kwiat – jedni z nas potrzebują dużo słońca, inni cienia; jedni żyznej, mokrej gleby, innym wystarczy piach pustyni; jedni używają podpory, inni nie, ale wszystkich nas łączy chęć życia i potrzeba wody. Szkoła Bohaterek i Bohaterów jest jak mgiełka, która powoli, delikatnie otacza Cię dookoła ciepłymi słowami i sprawia, że odżyjesz, oddychasz pełnymi płucami i chcesz więcej. 

 

O czym jest Szkoła Bohaterek i Bohaterów?
„Radość dzielona jest radością podwójną. Ból dzielony jest bólem o połowę mniejszym."

Zdarzają się takie dni, kiedy smutek nas przytłacza. Pisałam Wam o tym trochę we wpisie “A jak już krzyczeć to w środku czy na zewnątrz? Czyli co robić ze złością?“. Takie dni, w których nasze naczynie na smutek, żal, frustrację, złość się przepełnia. Zaczyna brakować nam odwagi, siły, wiary, nadziei, pogody ducha. Zaczynamy wątpić, bać się, nie dowierzać, rozglądać się za innymi możliwościami, za czymś nowym. Poddajemy się. Zatrzymujemy. Patrzymy na nasze życie z perspektywy i zaczynamy zadawać sobie pytania. Pytania, które są trudne, męczą nas nocami, nie dają spać, pojawiają się w naszej głowie i obijają się tak długo, że aż zaczyna nas od tego boleć. Wydaje nam się, że nigdy nie znajdziemy na nie odpowiedzi. Mogą pojawiać się, gdy zbyt długo musimy znosić jakąś ciężką sytuację, albo gdy zła passa się nawarstwia i tych problemów jest zbyt wiele na raz, byśmy sobie z nimi poradzili, albo wtedy, gdy nagle dzieje się coś tak strasznego, że przekracza nasze możliwości. Zaczynamy się dręczyć pytaniem “Dlaczego ja?”, “Co zrobiłem źle?”, “Czy warto to ciągnąć dalej?”, “Co w życiu ma sens?”, “Jak mam to wytrzymać?”, “Jak mam to pokonać?”, “Czy tylko ja tak mam?”. Mogą to być również wszystkie pytania, które stawia w książce Przemek, a tylko spójrzcie na spis treści: 

Sama zadawałam sobie takie pytania wielokrotnie i za każdym razem na początku czułam niemiłosierną bezsilność i poczucie, że nigdy się nie dowiem, jaka istnieje na nie odpowiedź, o ile w ogóle. Później powoli wracały siły, a ja czułam, że kiełkuje jakiś pomysł, że rodzi się nadzieja i z nią przychodziło zrozumienie. Za każdym razem też miałam wrażenie, że tym razem mi się udało! Znalazłam odpowiedź na dręczące mnie pytania i teraz wiem na pewno! Oh.. jakże zgubne podejście. Z każdym kryzysem sytuacja się zmienia, ja się zmieniam – jestem starsza, mam więcej doświadczeń, więcej pokory, więcej widziałam, zrozumiałam, zobaczyłam – i okazuje się, że nie ma jednej odpowiedzi. Nie ma uniwersalnej prawdy pasującej do każdej sytuacji. Nie ma jednych zasad, których warto się trzymać, albo jak mówi Przemek: 

“Marzymy, żeby znaleźć jedną odpowiedź na wszystko, ale ogólne zasady w stylu <<czyń dobro>>, <<nie krzywdź innych>> nakreślają nam tylko (i aż) kierunek. Nie zwalniają nas z myślenia, jak w danej sytuacji zastosować daną regułę. Nie zwalniają nas z podjęcia decyzji, czy iść w coś dalej, czy zaprzestać działania”.

Co zyskujesz po przeczytaniu?
Życie to gra w karty

Ale przecież Szkoła Bohaterek i Bohaterów stawia odpowiedzi na te pytania, a ja tutaj mówię, że gotowych odpowiedzi nie ma. Rozszerzmy zatem to, co mam na myśli. Powiedźmy, że życie to gra w karty. Życie zagrywa jakąś kartę – zdarzenie, a my musimy odpowiedzieć na nią kartą – reakcja. To dobra metafora, bo pokazuje, jak często nie mamy wpływu na to, co w naszym życiu się stanie, ale możemy wybrać sposób, w jaki zinterpretujemy daną sytuację i jak na nią zareagować (więcej na ten temat przeczytacie w rozdziale 17 – Czy ja w ogóle mam wpływ na rzeczywistość?). Wraz z dorastaniem, takich kart-reakcji mamy coraz więcej. Zdobywamy je przez doświadczenie. Nabywamy mądrości, dzięki sytuacjom, które już nam udało się przezwyciężyć. Uczymy się w szkole, w domu, na podwórku, w pracy różnych nowych sytuacji i sposób reagowania. Te karty-reakcji są jak odpowiedzi na pytanie “Co zrobić z tym zdarzeniem? Jak sobie z nim radzić”. Nie ma jednej uniwersalnej karty, która zagrana da nam zawsze pozytywne efekty. Życie jest sztuką wyboru między tymi reakcjami. Raz nam wyjdzie lepiej, raz gorzej – wyciągniemy z tego lekcję i następnym razem zareagujemy lepiej. Mamy lepsze i gorsze karty reakcji. Ciągle też zaskakują nas nowe sytuacje, z którymi wcześniej się nie zetknęliśmy i musimy wymyślić nowy sposób łączenia kart reakcji, aby dostać odpowiedni efekt. Całe życie się uczymy. 

Książka “Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” to cała dodatkowa talia kart-reakcji do Twojego życia i to nie byle jakich kart. Każda lekcja to inna historia, a poznając ją i jej głęboką, śmiałą interpretację Przemka Staronia, zdobywamy nową kartę-rekacji. Zaczynamy więcej rozumieć, widzieć więcej, dostrzegać sens w historiach, które nas otaczały do bardzo dawna, albo są zupełnie świeże (cudowne historie są ponadczasowe i powstają cały czas). Jakie lekcje możecie wyciągnąć od “Muminków”, “Harry’ego Pottera”, “W głowie się nie mieści”, “Percy Jackson’a”, “Gwiezdnych Wojen”, “Ruchomy Zamek Harruru” (do obejrzenia na Netflixie – polecam), “Władcy Pierścieni”? Uwielbiamy oglądać filmy, seriale, obrazy, czytać książki, właśnie dlatego, że pokazują nam jakiś fragment naszej historii. Pokazują bohaterów zmagających się z znanymi nam problemami, przeżywającymi to samo co my, a my oglądamy, bo szukamy odpowiedzi. Widząc ich reakcje, ich mądrość i zrozumienie – nabieramy własnej. Przemek wyciąga z tych historii kwintesencje i podaje ją nam na tacy w formie krótkich, szczerych i głębokich lekcji. 

Co znajdziesz w środku Szkoły Bohaterek i Bohaterów?
Twój Psychologiczny-scyzoryk na 250 stronach

Możesz te karty przyjąć i stosować je na co dzień. Możesz je odrzucić. Możesz wybrać sobie tylko tę część, która Ci pasuje. Jedno jest pewne – każdy znajdzie tam to, co niesie za sobą każda wspaniała historia – zrozumienie, wiarę, nadzieję, pocieszenie i to cudowne uczucie, że nie jesteśmy z tym, co przeżywamy sami, że inni też tak mają. Każda z tych lekcji jest uniwersalna, a każda z udzielonych odpowiedzi będzie cenną kartą w naszej talii. “Szkoła bohaterek i bohaterów” to najlepszy poradnik, na jaki udało mi się do tej pory trafić, a przeczytałam ich już masę! Lubię sprawdzać psychologiczną merytorykę poradników i ten polecam Wam z czystym serduszkiem. Nic dziwnego, w końcu autor jest psychologiem i nie tylko (więcej na jego temat możecie znaleźć na końcu wpisu – polecam przeczytać, dla mnie jest prawdziwym autorytetem). 

Szkoła bohaterek i bohaterów to masa wiedzy, ale wiedza to nie wszystko. Można by dać ludziom do przeczytania różne psychologiczne teorie i definicje, ale co z tego, jeśli poza powiększonym zasobem słów, nie zyskają tego, co najważniejsze – zrozumienia, do czego to ma służyć. Staroń w swojej książce daje nam prawdziwy psychologiczny scyzoryk. Mini zestaw narzędzi, zawierający podstawowe informacje na temat podstaw psychologii (cały pierwszy rok studiów psychologicznych w pigułce) – temperament, osobowość, introwersja, uczuciowość, pewność siebie – znajdziecie tu całą bazę, ale to nie wszystko. Przemek nie tylko podaje nam definicję, ale od razu pokazuje, dlaczego ważne jest to wiedzieć. Przekazuje nam emocje, zrozumienie, akceptację, szerze postrzeganie, toleracncję – a to już jest sztuka. Wiele poradników ma ten pierwszy aspekt (wiedzę), ale nie potrafią przekazać praktycznych aspektów tej wiedzy – sensu jej posiadania, tego co można z tą wiedzą zrobić i do czego wykorzystać. 

Przemek wybrał same najgorętsze tematy i rzucił się na głęboką wodę, poruszając je bez tabu, bez lęku, bez cukierkownia i wygładzania rogów, a jasno, czarno na białym i boleśnie prawdziwie, bez zbędnych przypisów (chociaż na końcu są źródła – doceniam) i bez owijania w bawełnę. Sama kwintesencja jego wiedzy, interpretacji historii i życia, piszącego najlepsze historie. 

Jeżeli chcielibyście usłyszeć, jak pięknie i mądrze wypowiada się Przemek, zapraszam Was na jego profil na Facebooku, gdzie publikuje Lekcje Online w Szkole Bohaterek i Bohaterów i sami się przekonajcie skąd wziął się mój zachwyt 😉

Pocztowa Psychoteka
Czyli jak możecie dostać ode mnie książkę

Gdybym tylko mogła, wyczarowałabym ją na Waszych półkach. Naprawdę wierzę, że “Szkoła bohaterek i bohaterów” jest ważna, potrzebna i niesie wiele dobrego, dlatego chcę się nią dzielić, jak tylko mogę. Dlatego wpadłam na pewien pomysł. Ten projekt nazwałam “Pocztową Psychoteką”. To będzie kolejny sposób, w jaki będziecie mogli przeczytać tę książkę, nacieszyć się treścią i jednocześnie wziąć udział w czymś osobistym, w naszej małej społeczności. O co chodzi? O to, że dla mnie każdy czytelnik tego bloga to przyjaciel i jak przyjacielowi, chciałabym Ci tę książkę pożyczyć – wyślę Ci ją pocztą, tylko daj znać, że chcesz przeczytać. 

UWAGA: Akcja Zakończona!

Jakie są zasady? 

  1. Zgłaszasz się przez formularz. Pierwsze dwie zgłoszone osoby dostaną ode mnie list z książką (poczta lub paczkomat). 

  2. Na przeczytanie mamy miesiąc, żeby nikt nie musiał czekać zbyt długo. 

  3. Dostajesz ode mnie kolejny adres, a Twoim zadaniem jest nadanie na niego paczki. Jako nadawcę i odbiorcę wpisujemy Pocztowa Psychoteka. Koszt takiej wysyłki to ok 7-12 zł i to tyle! 

    W taki sposób książka będzie krążyć w naszej małej społeczności i będziemy mogli dzielić się czymś pięknym i wartościowym.

O Autorze
Nauczyciel Roku

Ode mnie: Nigdy nie poznałam Przemka osobiście, ale słyszałam o nim bardzo wiele od znajomych (których uczył), mentorki i mojej przyszywanej cioci Izy, która prowadziła bar, w szkole, w której Przemek pracuje (jeśli kiedyś tutaj trafisz, Przemku, to ciocia Iza pozdrawia!). Zawsze to były same dobre opowieści o szalonych ćwiczeniach wykonywanych w szkole, o niesamowitej charyzmie i fascynujących rozmowach. Słuchałam z pałającą zazdrością, że nie miałam okazji go poznać, dlatego tak się ucieszyłam, kiedy dowiedziałam się, że wydał książkę! W ten sposób czułam się, jakbym odbyła z nim długą i satysfakcjonującą dyskusję, tylko on nie słyszał moich odpowiedzi 😉 

Za WikipediąPrzemysław Staroń (ur. 21 kwietnia 1985 w Kołobrzegu) – polski nauczyciel i wykładowca, z wykształcenia psycholog i kulturoznawca. W 2018 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku. 

Jeden z prekursorów wykorzystywania mediów społecznościowych w polskiej edukacji. Jeden z popularyzatorów edukacji filozoficznej w polskim systemie edukacji. Inicjator wielu inicjatyw edukacyjnych i akcji społecznych, m.in. międzypokoleniowego fakultetu filozoficznego Zakon Feniksa. Opiekun licznego grona finalistów i laureatów Olimpiady Filozoficznej.

Od 2010 pracuje jako nauczyciel etyki i wiedzy o kulturze w II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Od 2014 kieruje założonym przez siebie Zakonem Feniksa, który skupia młodzież i seniorów uczących się filozofii. Jest korepetytorem i konsultantem uczniów biorących udział w Olimpiadzie Filozoficznej, pod jego opieką blisko 40 osób zdobyło tytuły finalistów i laureatów konkursu.

Od 2010 prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sopocie oraz zajęcia specjalistyczne poświęcone młodzieży i osobom starszym w Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Od 2016 prowadzi wykłady i konwersatoria na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Gdańskim.

Jest znany z propagowania „efektu wow” w edukacji, opierającego się na połączeniu uczenia się przez doświadczenie Johna Deweya oraz koncepcji przeżycia szczytowego Abrahama Maslowa. Przygotowanie bliższe do realizacji tej metodyki rozpoczął w 2006, kiedy w Kole Naukowym Studentów Psychologii KUL założył Sekcję Arteterapii i rozpoczął budowanie swojego warsztatu, opierając go na wszelkich twórczych i niekonwencjonalnych formach pracy, wykorzystujących media kultury i sztuki, takie jak klocki Lego, techniki dramy czy gry planszowe i komputerowe (metodyka game based learning). Stał się ekspertem od kreatywnej dydaktyki i dydaktyki kreatywności, prezentując swój paradygmat edukacji w ramach wystąpienia na TEDxSopot w 2014. Od 2012 ważny element jego metodyki stanowią media społecznościowe i nowe technologie, takie jak AR czy VR. W 2016 dołączył do swojej koncepcji edukacji pedagogikę serca Marii Łopatkowej, co premierowo zaprezentował podczas TEDxGdynia w 2018 roku. 

Znalazł się na liście 100 wpływowych osób społeczności LGBT+ w Polsce w 2018. Zabierał wielokrotnie głos w obronie osób nieheteronormatywnych.

O Autorce wpisu
Gabriela Gradys
Hej! Jestem psychologiem, psychoedukatorką i założycielką strony Psychologiczne IQ. Od kilku lat prowadzę warsztaty i szkolenia z zakresu psychologii i rozwoju osobistego. Dodatkowo szerzę wiedzę psychologiczną zarówno tutaj, na blogu, jak i na Instagramie i Facebooku. W wolnym czasie lubię chodzić po górach, grać na instrumentach i wszelkie ręczne robótki.
Zapisz się na Newsletter
Raz w miesiącu dostaniesz ode mnie list z nowościami na blogu i moimi osobistymi przemyśleniami.